Introduction

What is a Bishop and its role?


By divine institution, Bishops succeed the Apostles through the Holy Spirit who is given to them. They are constituted Pastors in the Church, to be the teachers of doctrine, the priests of sacred worship and the ministers of governance. By their episcopal consecration, Bishops receive, together with the office of sanctifying, the offices also of teaching and of ruling, which however, by their nature, can be exercised only in hierarchical communion with the head of the College and its members (Canon 375).

Providing pastoral governance for a diocese, bishops who fulfill this function are known as diocesan ordinaries, because they have what canon law calls ordinary (i.e. not delegated) authority for a diocese. Just as, by the decree of the Lord, Saint Peter and the rest of the Apostles form one College, so for a like reason the Roman Pontiff, the successor of Peter, and the Bishops, the successors of the Apostles, are united together in one (Canon 330).

Who is the head of the College of Bishops?


The head of the College of Bishops is the Supreme Pontiff, and its members are the Bishops by virtue of their sacramental consecration and hierarchical communion with the head of the College and its members. This College of Bishops, in which the apostolic body abides in an unbroken manner, is, in union with its head and never without this head, also the subject of supreme and full power over the universal Church (Canon 336).

Past & Present Ordinaries

Most Reverend Federico O. Escaler, S.J., DD (1980-1997)


Born: June 28, 1922 in Manila. Ordained Priest: June 19, 1954. Appointed First Bishop-Prelate of Kidapawan: July 31, 1976. Appointed Titular Bishop of Giro de Taraiso and First Bishop-Prelate of Ipil: February 23, 1980. Installed: June 21, 1980. Retired from the Ipil Prelature: November 1997. Died: November 28, 2015

Most Reverend Antonio J. Ledesma, S.J., D.D. (1997-2006)


Born on March 28, 1943 in Iloilo City. Ordained as priest on April 16, 1973 at Jaro Cathedral, Iloilo City. Appointed Coadjutor Bishop on June 13, 1996. Ordained as Bishop on August 31, 1996 in Cagayan de Oro City. Installed as second Bishop of Ipil, Zamboanga del Sur (Sibugay) on July 16, 1997. Elevated Archbishop to Cagayan de Oro Archdiocese 30 May 2006.